עוד על מרכז אמריקה

תחבורה לוארדרו משדה התעופה

בס"ד כמה עולה מונית מנמל תעופה בהוואנה ...

מונית בין שדה התעופה בהוואנה לוארדרו

בס"ד כמה צריך לעלות מונית בין נמל התעופה ...

מרכז אמריקה - בטיחות ובריאות

הבטיחות במרכז אמריקה היא סוגייה חשובה ומעניינת. קחו בחשבון כי סביר להניח שכשתשאלו חברים שלכם על הנושא, תשמעו אלפי סיפורים, על ההוא שגנבו לו ועל ההוא ששדדו אותו. חבר'ה, פרופורציות. תמיד יש סיפורים ותמיד יהיו מקרים. בגדול מרכז אמריקה היא יבשת דיי בטוחה. ישנן מדינות בטוחות יותר, כמו מקסיקו, קוסטה ריקה ופנמה, בהן תרגישו בטוחים ותוכלו להתנהל בחופשיות, ואחרות מסוכנות מאוד כמו גואטמלה והונדורס בהן לא מומלץ לנסוע באוטובוסים בלילה, ולכן יש להתאים את מידת העירניות למקום בו נמצאים.

 

בטחון אישי

שמירה על הביטחון האישי שלכם היא משהו מאד בסיסי וחשוב. מן הסתם אתם רוצים לצאת בשלום ולחזור בשלום.. אז כמו שכבר אמרנו לא צריך להיתפס לבהלה. אבל כאשר מחשיך, מומלץ להימנע מללכת לבד, גם אם אתם במדינה הכי ידידותית שיש לתיירים, זהו אמצעי זהירות שקל מאד לקיים. כמו כן, יש שיפחדו משודדים במקומות מסוימים ויחששו להישאר חסרי כל, פתרון פשוט הוא להימנע מלהסתובב עם סכומים גדולים עליכם.. החזיקו כמות כסף קטנה, שבה לדעתכם תשתמשו, ואת שאר הכסף החביאו בכיס פנימי או בחגורה... בכל מקרה, זיכרו שהשודדים במרכז אמריקה הם אנשים קשוחים ואלימים, ועדיף להפסיד כמה דולרים מאשר למצוא את עצמכם מותקפים וחסרי אונים..

 

בטחון בטרקים

מטיילים רבים נוטים לחשוב, לי זה לא יקרה.. עשו לעצמכם טובה, לפני יציאה לכל טרק, ודאו מה העונה המתאימה, והכי חשוב, בלילה לפני היציאה לטרק, בררו מה מזג האויר. זה לא משחק, חלק מהטרקים קשים ובמזג אויר לא מתאים יכולים להיות אפילו מסוכנים מאד. הכי חשוב להתייעץ לפני היציאה לטרק עם אדם אובייקטיבי ולקבל ממנו טיפים ואזהרות. פעמים רבות מדריכי טיולים ישקרו לכם רק כדי להרוויח מכם קצת כסף.. בנוסף, הקפידו לצאת לטרקים רק עם מדריכים מוסמכים מסוכנות תיירות מסודרת, ולא עם "חאפרים" זולים יותר, שבסוף יתבררו כרמאים ונוכלים. כאשר יוצאים לפעילות אתגרית כמו ראפטינג, קאנופי, באנג'י, צלילה וכו', הקפידו לוודא שהציוד בו אתם משתמשים בטיחותי ותקין.. אל תסכימו לצאת לראפטינג ללא חגורות הצלה וקסדות, או לצלול עם ציוד ישן ולא שמיש..

 

שמירה על הציוד

אחד הדברים היותר מבאסים שיכולים לקרות בטיול הוא שנגנב לך חלק מהציוד. גם במקרה הזה, מספיקות פעולות קטנות בשביל למנוע את זה. במדינות היותר מפותחות בזמן נסיעות ארוכות באוטובוסים, יש שיטה מאד מסודרת לסידור הציוד. ישנו איש אשר תפקידו להעמיס את הציוד ואתם מקבלים מספר המודבק גם לתיק שלכם. בזמן הפריקה ישנו איש נוסף אשר מקבל מכם את המספר ונותן לכם את התיק שלכם. עד כאן הכל טוב יפה. אבל, ישנם גם מקומות בהם כל אחד לעצמו.. במקרים כאלה, אתם רק צריכים לקשור עם כבל ברזל את התיק בתוך תא המטען, או לקשור לתיקים של החברים שלכם, וכבר מנעתם ממישהו לברוח עם התיק שלכם בריצה מטורפת. כאשר אתם בתוך האוטובוס – תמיד השאירו את התיקים עליכם. אל תשימו אותם במקום המיועד להם למעלה, או על הרצפה, מפני שיש גנבים רבים שמחכים לגנוב ציוד יקר מהתיקים. אם אתם רואים שאתם נרדמים, השתדלו להשאיר תמיד אדם אחד ער, ואם אתם לבד כדאי לנעול את התיק ולקשור אותו עליכם. כאשר מגיעים למקום חדש, רצוי מאוד לדבר עם מטיילים אחרים לגבי המקום וההוסטלים שבו. פעמים רבות תגלו שבעל הוסטל שנראה אמין וחביב מתברר כנוכל שגונב באופן קבוע מלקוחותיו..

 

בהוסטל 
אם אתם ישנים בחדר משותף עם אנשים שאינכם מכירים, הקפידו לנעול את התיקים ואפילו לקשור אותם עם שרשרת למיטה. אם אתם ישנים בחדר פרטי השתדלו לנעול את הדלת והחלונות, ואל תשאירו ציוד יקר חשוף לעיני כל. מקרי גניבה מהחדרים קורים במרכז אמריקה בתדירות גבוהה, ובכל שעות היום.. אם ההוסטל מספק לוקר, השתמשו בו רק אם הוא בתוך החדר ועם מנעול משלכם. ישנם הוסטלים שמספקים לוקרים מחוץ לחדר, אשר נפרצים לעתים קרובות, כאשר אינם תחת השגחתכם. כאשר אתם הולכים לים, או יוצאים לבלות, החביאו היטב את הדברים היקרים שלכם והקפידו לנעול הכל במספר מקומות... זיכרו שכאשר אתם לא בחדר, קחו הכל איתכם. זה יחסוך לכם עוגמת נפש מיותרת...

 

בריאות

אחד האלמנטים החשובים ביותר בטיול הוא הבריאות. בכל מדינות מרכז אמריקה, המים אינם בפיקוח וברוב המקרים אינם ראויים לשתייה ומטיילים רבים נוטים לחלות רק מלשתות ולאכול במקום מסוים. במקרים הפשוטים מדובר בקלקול קיבה שעובר לאחר יומיים, במקרים היותר קשים, מטיילים מאושפזים בגלל מחלות שונות. במקומות כאלו, מומלץ להכין אוכל בעצמכם (את המים אפשר להרתיח), או פשוט למצוא את המסעדה שאתם יודעים שהאוכל בה סביר (תשאלו את המטיילים מסביבכם) והתמידו בה. כמו כן, יש אפשרויות של רכישה מוקדמת של כדורי כלור (17 מ"ג לליטר מים) לחיטוי, או להשתמש בטינקטורה יודי, 3-5 טיפות לליטר מים, להמתין 30 דקות ולשתות. וכמובן שקיימת האפשרות לרכישת מים מבקבוקים סגורים (גם לצחצוח שיניים).

 

בתי חולים במרכז אמריקה

רוב הטיול שלכם תהיו באזורים כפריים ללא שירותי בריאות סבירים. באופן טבעי, בתי החולים הטובים נמצאים בערים הגדולות, ולכן אם אתם זקוקים לטיפול רפואי דחוף, עלו על האוטובוס הראשון לעיר הגדולה הקרובה ביותר.. כמו כן, כדאי "לנצל" הגעה לעיר גדולה לטיפול רפואי לא דחוף ואם צריך, הצטיידות מחדש בתרופות.

 

נשים מטיילות

גם בעידן הפמיניזם, העידן בו נשים יכולות לעשות הכל, יש כמה כללי בטיחות שכדאי מאד ליישם. אז דבר ראשון שצריך לקחת בחשבון, נשים תמיד מושכות תשומת לב, על אחת כמה וכמה עם את בלונדינית יחידה בכפר בגואטמלה. כשאתן מגיעות ליעד מסוים כדאי לשים לב מה מקובל, מה הנורמות במקום, מהו אופי הלבוש (פשוט הסתכלו סביבכם). זה בהחלט יכול לעזור ולמנוע תשומת לב שלילית..  כמו כן, אם אתן יוצאות לבלות כדאי להימנע משתייה מבקבוקים פתוחים שאין לכן מושג איפה היו קודם.. חבל לקחת את הסיכון ששמו לכם משהו בפנים. תשומת לב מוגברת נחוצה! והכי חשוב, תשתדלו לא להסתובב לבד, בטח שלא בשעות הלילה..